Svet-Stranek.cz
ZÁKLADNÍ ŠKOLA CHVALETICE

výskyt vší:Dočasné stránky

výskyt vší

Vzhledem k opakovanému výskytu vší v naší škole jsme se obrátili o radu na Krajskou hygienickou stanici v Pardubicích. Zde předkládáme získané informace:
Zbavit se vší je povinností rodičů, nikoliv školy.

VŠI – PREVENCE A TERAPIE

Veš je drobný bezkřídlý hmyz.Rozlišují se 3 hlavní druhy vší:

PEDICULUS HUMANUS CAPITIS (Veš dětská, vlasová)

PEDICULUS HUMANUS CORPORIS (Veš šatní)

PEDICULUS (PHITHIRUS) PUBIS (Muňka)

Věš dětská žije a saje krev ve vlasové části hlavy, přičemž nechává zarudlé drobné skvrny, které intenzivně svědí a nutí ke škrábání, způsobují dermatitidu (zánět kůže) a impetigo (bakteriální infekci kůže). Samičky kladou denně četná vajíčka (hnidy), která jsou uchycena v blízkosti vlasových kořínků a z nichž se během 7 dnů vylíhnou noví jedinci. Dospělé vši žijí po dobu několika týdnů. Vši postihují lidi všech společenských vrstev, nejčastěji děti, méně často ženy, nejméně muže. K šíření vší dochází přímým kontaktem.

I v dnešní době není zcela neobvyklé, že se v dětských kolektivech objevují vši. Tyto případy nastávají obzvláště koncem léta po návratu dětí z prázdnin. Preventivní a léčebná opatření se potom musí týkat celých kolektivů a je vhodné, aby učitel či učitelka dohodl(a) s rodiči jednotný postup, začínající stejnou dobou počátku terapie.

Pokud jste byli upozorněni, že ve škole, školce či domově mládeže se objevily vši, prohlédněte dítěti vlasy, obzvláště kolem uší. Pokud je vše v pořádku, prohlídku opakujte každé 2 dny po dobu 2 týdnů. Preventivně doporučujeme vyprat a vyžehlit pokrývku hlavy, ložní prádlo i oblečení a po dobu výskytu vší preventivně používat šampon s obsahem oleje z australského čajovníku (TTO) 2x týdně.

Při nálezu vší ve vlasech Vašeho dítěte omluvte dítě z kolektivu na dobu nezbytně nutnou. Nález je nutno nahlásit ve škole třídnímu učiteli, který by měl nařídit výše popsané preventivní opatření a informovat rodiče ostatních dětí.

Důležitým opatřením je pravidelné vyčesávání živého hmyzu ( denně), z mokrých vlasů hustým hřebenem do umývadla nebo vany. Hnidy mechanicky stahujeme nebo vystřihujeme Po vyčesání a spláchnutí do odpadu se provede aplikace desinsekčního přípravku.

V lékárnách by měl být dostupný přípravek Diffusil Care, výrobce Lybar, a.s. Přípravek se nanáší do suchých vlasů, nechá se působit cca 30 min, pak se vlasy umyjí normálním šamponem.

Nutno ošetřit i všechny hřebeny, kartáče a další předměty, které nejdou vyprat.

Ostatní, jako pokrývky hlavy, prádlo, ložní prádlo, plyšové hračky, atd., vyperte (nejméně na 60C). Při rozsáhlejší kontaminaci vší je lepší se s prádlem rozloučit z důvodu možné neúčinnosti postupu a s tím spojené recidivy zavšivení. Prohlédněte vlasy všech členů rodiny. Při negativním nálezu postupujte pro jistotu dle výše popsané prevence. Všechna tato opatření je potřeba provést koordinovaně najednou v jednom dni!!!

Vlasy kontrolujte po přeléčení 1x denně po dobu jednoho týdne, po 8 dnech od aplikace postup opakujte! ( Tím se zajistí likvidace hnid a larev nově vylíhlých).

( K hubení vší lze použít i HEDRIN, výrobce Thorton a Ross Ireland Ltd, po aplikaci se nechá působit dle návodu výrobce, pak teprve se provede omytí normálním šamponem., opět je nutno zásah po 7 dnech opakovat ).